Tekirdağ Haberleri, Tekirdağ Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Ortaokul ek binası ikili öğretime son verdi

TEKİRDAĞ () – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Çerkezköy Kızılpınar Mahallesi’ne yaptırdığı 125. Yıl Ortaokulu ek binasındaki sıra ve diğer eşyalar, ‘Bir Sınıf Donat Adını Yaşat’ projesiyle yenilenerek hizmete açıldı. Ek binanın hizmete girmesiyle, ikili öğretim sona ererken, sınıflardaki öğrenci sayısı 40 ve altına düştü.
125. Yıl Ortaokulu ek binasında düzenlenen törene Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Göksel Söylemez, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva ile Meclis Başkanı Taha Ülker, Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürü Olcay Palak, Çerkezköy İlçe Halk Eğitim Müdürü Necmi Akman, Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa As, Kızılpınar Mahallesi Muhtarı Ahmet Milli, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Sınıflarda öğrenci sayısı düştü
Programın açılış konuşmasında söz alan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, “2016-2017 eğitim öğretim yılına 74 öğretmenle bin 908 öğrenciye hizmet veren 125. Yıl Ortaokulu’nda, derslik başına 5’inci sınıflarda 51, 6’ncı sınıflarda 48, 7’nci sınıflarda 42 ve 8’inci sınıflarda ise 40 öğrenci düşmekteydi. Bir dersliği aynı gün, yaklaşık 80 öğrenci kullanmaktaydı. Ancak ek binanın hizmete girmesiyle derslik başına 5’inci sınıflarda 51’den 39’a, 6’ncı sınıflarda 48’den 32’ye, 7’nci sınıflarda 42’den 40’a ve 8’inci sınıflarda ise 40’tan 35’e düşmektedir. Bununla birlikte bir günde, bir dersliği kullanan öğrenci sayısı ise 80’den 40’a düşmektedir. Ortaokullarda 7 bin 294’ten yüzde 75,29 olan ikili öğrenim gören öğrenci oranımız bugün itibariyle 5 bin 374’ten yüzde 56 olmuştur” şeklinde konuştu.

İkili öğretime son verildi
Gümüş ayrıca, “Sabah 07.10’da okula gelen öğrencilerimiz artık sabah 09.00’da eğitime başlayacak, akşam saat 19.00 olan çıkış saati, 15.20 olarak öne çekilmiş olacaktır. Böylelikle erken saatte eğitimlerini sonlandıran öğrenciler evlerine erken gidecekleri için güvenlik kaygısı da yüzde 70 halledilmiş olacaktır. Mahalle sakinleri, eğitim öğretim yılının başında okulumuzda derslik başına düşen öğrenci sayısındaki yoğunluktan öğrencilerini Çerkezköy’deki çeşitli okullara kaydettirmişti. Ancak ek binanın hizmete gireceğini duyan vatandaşlar, Çerkezköy’de okula gönderdikleri öğrencilerini de ek binaya nakillerini aldırmaya başlamışlardır. Bu yolla 15 vatandaş ilçe merkezinden bu okula nakil başvurusu yapmıştır. Bu sayının hafta içinde 40’ı geçmesini bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ek binanın donanımı 5 günde tamamlandı
“Hizmete giren ek binanın donatımı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün başlattığı ‘Bir Sınıf Donat Adını Yaşat’ sloganlı proje ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla 5 gün gibi çok kısa bir sürede tamamlanmıştır” diyen Gümüş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu kapsamda, 10 sınıf projenin, 16 sınıf ile 1 öğretmenler odası ve müdür odası devlet katkılarıyla donatılmıştır. Yapılan bu katkılar sonucunda, ek binanın bin 40 öğrenci kapasitesi bulunmaktadır. Ek bina 3 idareci, 34 öğretmen, 1 rehber öğretmen ile 3 yardımcı hizmetli kadrosuyla eğitim öğretim hizmeti verecektir. Bununla birlikte 125. Yıl Ortaokulu’nda da bir takım çalışmalar yapıldı. 1 sınıfımız yine proje kapsamında donatıldı. 15 sınıfın öğretmen sandalyeleri değişti. Bütün okulun iç cephe boyası yeniden yapıldı. Binanın ana giriş merdivenlerinin bütün mermerleri sökülüp yeniden yapıldı. Dersliklerdeki kırılan yer döşemelerinin tamiri yapıldı. Ana giriş kapısı bölümü yeniden sıvandı ve boyandı. Ana binada yapılan bütün bu çalışmalar da yine 6 gün gibi çok kısa bir sürede tamamlandı. ‘Bir Sınıf Donat Adını Yaşat’ projesiyle 18 Ocak’tan bugüne kadar 9 farklı okulda 34 sınıf, Anadolu Liselerimizde standart öğrenci sınıf mevcudu 34 olduğu için 38 sınıf, 25 sınıf da devletimiz tarafından donatıldı. Yani şimdiye kadar 2 bin 360 öğrencilik 63 sınıf donatılmış oldu.” dedi.

Okul yatırımına ihtiyaç var
Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş’ün ardından konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, yeni okullara ihtiyaç olduğunu belirterek, “Tekirdağ, özellikle de Çerkezköy nüfusu hızla artan bir bölge. Çerkezköy’ün çok fazla okul yatırımına ihtiyacı var. Şimdiye kadar gerçekleşen yatırımların yeterli olmadı. Belediye ve hayırseverler bir noktaya kadar yardım edebiliyor. Daha fazla okul yatırımı istediğimizi buradan bir kez daha duyurmuş olalım” diye konuştu.
Programda konuşan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan ise, “İlimizin okul ihtiyaçlarıyla ilgili gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bazı gecikmeler yaşandı, ancak aradaki farkı hızlı bir şekilde kapatmaya çalışıyoruz” diyerek, okulun yapılmasını sağlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hazineye devredilen FEM Dershanesi binasının önce Çerkezköy İlçe Müftülüğü’ne ardından da Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilmesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Doğan, “Eğitimde hızlı bir gelişime ihtiyacımız var. Bu eksiği görüyoruz ve ona göre çalışmalar yapıyoruz. FEM Dershanesi’nin binası geçici olarak İlçe Müftülüğü’ne tahsis edilmişti. Daha sonra da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edildi. Müftülüğümüze de güzel bir yer bulacağız” diye konuştu.

Desteklere devam
Son olarak konuşan Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, “Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz şu zamanlarda böyle bir katılımı bir arada görmek çok güzel. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ve Çerkezköy Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay’a özellikle teşekkür ediyorum. Eğitime çok önem veriyor. Şimdiye kadar ne istediysek vakit kaybetmeden gerçekleştirdiler. 18 Ocak’ta başlatılan ‘Bir Sınıf Donat Adını Yaşat’ projesinin meyvelerini toplamak, hayırseverlerin isimlerinin yazılı olduğu tabelaları sınıflara asmak için toplandık. Projemize maddi-manevi destek olan herkese ve basınımıza çok teşekkür ediyorum. Desteklerinizin devamını bekliyoruz. Abban, OHAL kapsamında hazineye devredilen FETÖ’ye ait FEM Dershanesinin Atatürk İlkokulu olarak kullanılak. 6 katlık binanın İlçe Müftülüğü’ne tahsis edildiğini öğrendim. Hemen çalışmalara başladım ve bir rapor hazırlayıp yollattım. Binanın Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geçici tahsisinin gerçekleştiğini de öğrenmiş bulunmaktayız. Orayı Atatürk İlkokulu’nun şubesi olarak açacağız ve o okulumuzu da tekli öğretime geçireceğiz” dedi.
Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban’ın, emeği geçen herkese teşekkür etmesinin ardından ‘Bir Sınıf Donat Adını Yaşat’ projesi kapsamında hayırseverler tarafından donatılan sınıflara tabelalar asıldı.

Bir önceki yazımız olan Marmaraereğlisi’nde yol yapım çalışmaları başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hilesi